Hynčické lehké opevnění, tedy sestava tří objektů vzor 37 z let 1935 až 1938 jako náš řopíkový okruh, se nachází v oblasti obce Hynčice pod Sušinou s dnešním katastrálním územím o rozloze 433 ha[2] a rozkládá se čtyři kilometry od Starého Města pod Sněžníkem, pod které spadá na jihovýchodním úbočí Sušiny ve výšce (1321 m). Vesnicí protéká Jalový potok, někdy nazývaný též Chrastický potok. Na západ od vsi se tyčí Šindelná neboli Velká Šindelná s výškou (1230 m) a Černý vrch (1275 m), na severu pak vrch Štvanice v pohoří Králický Sněžník, jehož vrchol je dosahuje nadmořské výšky 866 metrů. Tvoří samostatnou část geomorfologického okrsku zvaného Hraniční hřbet. Jde o nejvyšší bod mezi obcemi Hynčice pod Sušinou a Stříbrnice s rozhlednou Na Štvanici - Stříbrná Twiggy, která je vysoká 35 metrů, k zemi ukotvená ocelovými lany a vyhlídkový ochoz je prosklený. K oběma obcím vedou z vrcholu kopce lyžařské sjezdovky. Vozidlem lze zajet až na rozcestí Štvanice sedlo a dál, 750 metrů absolvovat pěším způsobem po modré turistické značce, která vede po cestě, sloužící i jako cyklostezka.

Vlastní bývalé vojenské objekty se nachází na zelené turistické značce vedoucí do Starého Města pod Sněžníkem a jsou již zkulturněny k návštěvnosti, dobově vybaveny a poutavý výklad k tomu zajistí průvodce spolku s možností dotazů.


Objekt typu A-180 Z

První z nich A-180 Z, tedy jako zesílený, vás zavede do poválečného období, kdy opevnění začala využívat Československá lidová armáda v rámci takzvané reaktivace. Osádku tvořilo sedm mužů. V první vlně reaktivace se ještě používaly prvorepublikové kulometné lafety, kde se daly upnout lehký kulomet vzor 26 ráže 7,92 x 57 mm a těžký kulomet vzor 37 ráže 7,92 x 57 mm. V té druhé vlně přichází lafeta UL 1, čili univerzální lafeta. Ta měla k dispozici tři nástavce, které umožňovaly upnutí tří kulometů. Na jednom byl standardně kulomet UK vzor 59 ráže 7,62 x 54 mm R, a na těch dvou to byl starší lehký kulomet československé výroby vzor 52/57 ráže 7,62 x 39 mm a sovětský kulomet Gorjunov s ráží 7,62 x 54 mm R.


Objekt typu E

Druhý objekt typu E jako nezesílený vám nabídne historii předmnichovské republiky, kdy ho plně využívala rovněž Československá armáda. Osádku tvořili čtyři muži a tento objekt je zrenovován k osudnému září roku 1938, kdy byl zcela vybaven a vyzbrojen. Byl ovšem zajištěn brněnskou lafetou, do které se běžně dal upnout československý lehký kulomet vzor 26 ráže 7,92 x 57 mm, československý těžký kulomet vzor 37 ráže 7,92 x 57 mm a pak československá adaptace těžkého kulometu Schwarzlose vzor 7/24 ráže 7,92 mm. Je zde k vidění originální ventilátor OV vzor 37 a obnovené bednění, jež zajišťovalo balistickou ochranu a tepelnou izolaci. Unikum jsou pancéřové dveře vzor 38 se střílnou a zástrčemi.


Objekt A-120 Z
Třetí objekt A-120 Z lom je momentálně ve vývoji úprav, které zajistí fotografickou výstavu Hynčic a jeho okolí v dobových materiálech.

OTEVÍRACÍ DOBA OKRUHU

´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´
V měsících červenec a srpen je otevřeno každý den od 10:00 do 17:00 hodin pouze za příznivého počasí. 

Vytvořeno 01. srpna 2021 ....................................................................................................................................... Aktualizováno 13. září 2023

https://www.savignat.cz/